Formalnie lub swobodnie

Klasyczna moda męska nieustannie szuka urozmaicenia, by podążać za współczesnym wizerunkiem mężczyzny. Jednym z ostatnich must have jest kamizelka. Kojarzy się przede wszystkim z garniturem trzyczęściowym, który ostatnio nie był w łaskach u panów ze względu na zbyt, poważny, formalny charakter i pewien dyskomfort noszenia. Wiele warstw tkaniny ogranicza jednak swobodę i dodatkowo grzeje ciało.

W tradycyjnych, klasycznych zestawach garniturowych  kamizelka jest zawsze w tej samej co cały garnitur tkaniniy. Wyjątkami są komplety okazjonalne jak frak i surdut, gdzie kamizelki szyte są z tkanin w innym niż cały komplet kolorze. We fraku kamizelka jest biała, w surducie przeważnie jasno szara. W ostatnich edycjach Piiti Uomo – najważniejszych targach mody męskiej w Europie, pojawiło się wiele outfitów, gdzie kamizelka grała główną rolę. Szyta z różnych tkanin, utrzymana w różnym stylu miała uzupełniać stylizację złożoną z marynarki i spodni lub miała w pewnym sensie zastępować marynarkę wprowadzając do stylizacji jednocześnie swobodę i klasyczną elegancję. Kamizelka stała się nową interpretacją modnego, męskiego wyglądu.

Można wyróżnić tu dwa nurty. Pierwszy, nonszalancki casual o zabarwieniu vintage, drugi, biurowy klasyczny, typowo elegancki. W pierwszym wydaniu mamy lekki ukłon do ubiorów z lat ,30 -40 XX wieku, w drugim  bezpośrednie odniesienie do minimalistycznego stylu opartego na zestawach kolorów granatowego i białego, odpowiednich np. do pracy w biurze. Należy zwrócić uwagę także na różnice w wyglądzie samych kamizelek. Mogą być tradycyjne, z plecami z podszewki, mogą też być  całe wykonane z tkaniny. Te ostatnie są obecnie bardzo modne. To one tworzą nowoczesny image.

Idąc za głosem mody w kolekcji PAWO można znaleźć kilka propozycji kamizelek zarówno do garnituru jak i do stylizacji smart casual.  W garniturach formalnych stosujemy typowo klasycznie kamizelki szyte z tej samej tkaniny co cały garnitur, choć nie zawsze jest to regułą. Bardzo efektownie bowiem prezentują się  kamizelki jasno szare, gładkie lub w ciemną, rysowaną kratę. W połączeniu z białymi koszulami, poszetką, muchą lub krawatem komplet taki nabiera wyjątkowo odświętnego wyglądu i precyzyjnie określa charakter stylizacji.  Nieznacznie nawiązuje do angielskiego stylu, wyostrzając klimat elegancji i prestiżu. Taki zestaw idealnie sprawdzi się wśród par biorących ślub.

Kamizelki w stylu casual lub vintage, które całe szyte są z tkaniny pozwalają na więcej fantazji  i swobody w opracowaniu bardziej indywidualnej stylizacji. Można tu pozwolić sobie na więcej stylizując efektowne rozwiązania. Śmiało można tu nosić koszule z podwiniętymi rękawami, shorty lub spodnie chinos z wysoko podwiniętymi nogawkami.

Dużą rolę mają jak zwykle niezbędne dodatki takie jak krawat, mucha, poszetka, personalizator – wpinka.   Jakże ważne są tu buty, topowe snaekersy, loafers shoes czy zamszowe mokasyny noszone na gołą stopę idealnie podkreślą autorską wypowiedź kompozycji. Sposób noszenia jest bardzo ważny, bowiem określa charakter i temperament każdej stylizacji. W tym roku kamizelka wraca do łask i staje się  pożądanym elementem garderoby każdego modnego mężczyzny.

Zapraszamy do naszych salonów PAWO oraz na www.sklep.pawo.pl

Andrzej Foder
Projektant Pawo