Historia modnej łezki – wzór paisley

W dzisiejszej modzie męskiej możemy znaleźć nie tylko tkaniny gładkie, ale także w przeróżne wzory. Popularna jest krata, po którą Panowie z przyjemnością sięgają, ale są także kropki, prążki i kwiatowe motywy, na które decydują się już nieco odważniejsi mężczyźni.

Ostatnio wśród nich pojawił się także tajemniczy wzór w kształcie ozdobnej łezki, który inspirowany był mango – jego owocem, kwiatami i nasionami. Paisley, bo o nim tu mowa, przez niektórych także  potocznie zwany pantofelkiem, to wzór rodem z orientalnego Wschodu. Według niektórych źródeł historia tego wzoru zaczęła się w XVI wieku, lecz sugerowane miejsca pochodzenia są różne – Persja, Indie a także Azerbejdżan, a sama nazwa pochodzi od szkockiego miasteczka, które w pewnym okresie szczyciło się produkcją materiałów właśnie z tym wzorem. Ze względu na dużą popularność w Turcji, często mylnie nazywany jest wzorem tureckim.

Paisley, wzór kiedyś noszony zarówno przez królów, jak i przez prosty lud, w XVIII wieku zawędrował do Europy i rozpowszechnił się w tutejszej modzie. Zaczął pojawiać się w wielu formach – od bogato zdobionych ornamentów po najprostsze łezki – nie tylko na ubraniach ale także na wielu przedmiotach użytkowych. Ten orientalny wzór ostatnio znów wrócił na salony i jest niezwykle modny. Pojawia się na koszulach, krawatach czy poszetkach.  W przypadku koszuli paisley jest dość zobowiązujący, ale założony do szykownej, gładkiej marynarki sprawi, że na pewno wyróżnisz się z tłumu. Mężczyzna, który ze smakiem eksperymentuje w modzie i nie boi się odważnych wyborów jest naprawę bardzo atrakcyjny.

Niech nie obawiają się jednak Panowie, którym trudniej zdobyć się na takie modowe szaleństwo. Również wyraźne dodatki we wzór paisley pozwolą na podkreślenie indywidualnego charakteru stylizacji. Krawaty, much i poszetki  w wielobarwnych wariacjach orientalnej łezki dają nam ogromne pole do manewru pozwalając jednocześnie na swobodę i bycie trendy.