Kolorowe antidotum na przeciętność

Londyn to kolebka klasycznej mody męskiej oraz takich marek, jak Burberry, Marks & Spencer czy Thomas Pink będących źródłem inspiracji dla domów mody na całym świecie. Jednym z trendów, jaki jest od dawna rozpowszechniany przez angielską modę, to kolorowe skarpety zakładane do garnituru, wyraźnie odcinające się od reszty ubioru. Takie zestawienie bywa tam standardem nawet w formalnym ubiorze do pracy, w przeciwieństwie do stylizacji mężczyzn w Polsce, którzy dopiero zaczynają eksperymentować z barwnymi i odważnymi elementami ubioru.

Moda na kolorowe skarpetki, chociaż największe grono swoich zwolenników zyskała nie tak dawno temu, panowała już dużo wcześniej. Na zachodzie Europy trend ten wylansowała subkultura bitników już w latach 50. W Polsce byli oni znani jako „bikiniarze”, czyli mężczyźni, którzy swoim strojem sprzeciwiali się szarej rzeczywistości.

skarpety-meskie-kobaltowo-czerwone

Dzisiaj historia zatoczyła koło i, podobnie jak w przeszłości, tłum jednakowo ubranych mężczyzn, w czarne, szare i granatowe garnitury, stał się inspiracją do tego, by zaproponować panom coś, co ich wyróżni. Trudno na oficjalne spotkanie ubrać się jednak w kolorową i wzorzystą marynarkę. Dlatego właśnie dyskretnie wystająca nietuzinkowa skarpetka zaczyna sprawiać, że formalna stylizacja nie będzie już łudząco podobna do każdej innej, którą można spotkać na ulicy.

Kolorowe skarpetki można dobierać do reszty stroju na różne sposoby. Jedni lubią, gdy pasują one do krawatu, inni dobierają jej deseń do kurtki lub marynarki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich wzór odstawał od całej reszty. Stylizacja staje się wówczas bardziej fantazyjna i nietuzinkowa. To mały akcent, który sprawi, że mężczyzna zacznie być postrzegany jako bardziej otwarty, ekstrawagancki i kreatywny.

skarpety-meskie-wielokoloroweDla początkujących możemy zaproponować skarpety w klasycznych kolorach z delikatnym wzorem. Małe akcenty, np. kropki lub serduszka, zaczną powoli przełamywać konwencję. Nie są jednak na tyle kontrowersyjne, by mężczyzna, który do tej pory wybierał klasykę, czuł się w nich nieswojo. Kiedy już się przełamiemy możemy zacząć szaleć do woli. Kolorowe kropki i paski na skarpetkach pokażą, że nie jesteśmy tacy, jak wszyscy inni. Podkreślą nasz odważny i oryginalny charakter wyróżniając nas z tłumu.

W obecnym sezonie skarpetki przestają schodzić na dalszy plan, a w sklepach coraz częściej spotykamy takie, które są niezwykle barwne, a nawet pstrokate. Sprawią, że każdy w swobodny sposób może zacząć podkreślać swój indywidualizm i radosne podejście do życia, a jednocześnie nie naruszą podstawowych zasad dobierania stroju do okoliczności. Zachód oszalał na punkcie tych kolorowych dodatków do ubrania, a polscy mężczyźni mogą się śmiało na nich wzorować.