Mały element wielkiej wagi – pasek

Nawet najmniejszy szczegół źle dobrany do stylizacji nie ujdzie uwadze tym, na których chcecie zrobić wrażenie np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub ważnego spotkania biznesowego. Takie niedopatrzenie może Was wiele kosztować. Żeby zapobiec wpadkom, podpowiadamy jak dopasować jeden z niezbędnych akcesoriów do naszej stylizacji. Panowie, zabieramy się za paski!

Pasek pełni nie tylko praktyczną funkcję przytrzymania spodni i koszuli, ale także dopełnia wizerunek mężczyzny i dodaje mu elegancji. Ta nieodzowna część męskiej garderoby musi być dopasowana pod wieloma względami, i pamiętajcie – kiedy zakładacie garnitur pasek to must have Waszej stylizacji!

-36

W eleganckich zestawieniach pasek i obuwie muszą być obowiązkowo z tego samego tworzywa i w identycznym kolorze. Najlepszym rozwiązaniem do klasycznych ubiorów będzie nabycie dwóch pasków – w kolorze czarnym i brązowym. Są to najlepsze kolory dla eleganckich dodatków, w tym obuwia, najczęściej dobierane do formalnych stylizacji. Kolor klamry od paska powinien odpowiadać kolorom założonej biżuterii takiej, jak spinki do mankietów i krawatu oraz tarcza zegarka. W przypadku ostatniego elementu męskiej garderoby ważne jest, by również pasek zegarka był kolorystycznie dobrany do paska od spodni oraz do butów. Najczęstsze kolory klamer to stalowy, oksydowany oraz w odcieniu ciemnego lub jasnego srebra. Tworzy nam się podstawowe trio (pasek od spodni, pasek od zegarka oraz obuwie), o które powinniśmy zadbać pod względem spójnych kolorów. Jeżeli mamy już skompletowane te trzy elementy, warto pamiętać także o pozostałych dodatkach galanteryjnych – rękawiczki, torba czy plecak też powinny być w tym samym kolorze.

Na odstąpienie od tego formalnego dress codu można sobie pozwolić w przypadku bardziej casualowego ubioru. Im mniej formalna okazja, tym większe przyzwolenie na oryginalne wzory, kolory i rodzaje klamer pasków, jednak należy pamiętać o spójności zachowanej dzięki podobnym odcieniom pojawiającym się w całej stylizacji.

Paski dzielimy na klasyczne wąskie o szerokości od 3 do 3,5 cm,  które zakładamy do eleganckich spodni, oraz bardziej oryginalne o szerokości 3,5 i 4 cm do codziennego sportowego stylu. Przy kupowaniu paska trzeba zwrócić uwagę na to, by zapinał się na środkową dziurkę (nigdy na pierwsza czy ostatnia), a po zapięciu powinno pozostać jeszcze 10-15 cm paska, który wsuwamy w szlufkę. Należy pamiętać także o tym, że gdy zdecydujemy się na szelki, koniecznie musimy zrezygnować z paska! Takie połączenie niewybaczalnym modowy faux pa.

-23

Pasek należy za każdym razem wyciągać ze spodni, kiedy tylko zdejmujemy spodnie, ponieważ jeśli tego nie zrobimy spodnie mogą się pognieść, a pasek się zdeformuje. Żeby tego uniknąć najlepiej przechowywać paski w pozycji wiszącej, co jest możliwe dzięki odpowiednim wieszakom do męskich akcesoriów. Pamiętajcie, że taki drobny dodatek, jak pasek znaczy wiele dla całego wizerunku!