Moda na rysowaną kratę

Wzór rysowanej kraty na tkaninie to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich sezonów w modzie męskiej. Optymalnym raportem jest kwadrat wielkości 5×5 cm.
W kolekcjach letnich, najczęściej jest to biała krata na granatowym tle, w sezonie zimowym – jasnoszara na granatowym tle lub w opcjach mniej kontrastowych zestawień, jasnogranatowa krata na granatowym tle, brązowa na granatowym tle  itp. Podział taki jest logiczny i uwarunkowany rodzajem światła w porach roku. Tak więc kolekcje letnie eksponowane przy silnym świetle zazwyczaj są bardziej widowiskowe, zdefiniowane w jasnej i kontrastowej palecie barw.
Kolekcje jesienno-zimowe są natomiast zdecydowanie bardziej spokojne i zrównoważone kolorystycznie, a przez to wydają się bardziej eleganckie.
W aktualnej ofercie PAWO na rok 2017 wzór rysowanej kraty zaprojektowano dla sporej części asortymentu.
Bardzo efektowne garnitury Guelfa i Ferarra to przykłady must have sezonu wiosenno-letniego, utrzymane w typowej włoskiej stylistyce.

 

Idealnie komponują się z białymi koszulami z dzianinowymi krawatami oraz z bardzo modnymi obecnie półbutami monki, loafersy w brązowym kolorze.


Propozycje te odmładzają wizerunek mężczyzny, dynamizują, podkreślają świeży, nowoczesny wyraz. Mężczyzna ubrany w taki garnitur demonstruje wyrafinowany styl, siłę i mocny charakter.
Wzór rysowanej kraty można łączyć ze sobą w obrębie jednej stylizacji. To nowoczesne działanie. Pamiętać jednak trzeba, aby raporty kraty się nie powtarzały i różniły między sobą.

Sezon jesienno-zimowy reprezentowany jest przez kraciaste  garnitury takie jak Antella, Baku, Tirana, Malabo, Vegas, marynarki Andoria, Dżakarta, jak również kamizelki Andorio czy Kurkum.
Ciemne tła i dyskretny deseń, pozwalają na lepsze samopoczucie u mężczyzn ,obawiających się spektakularnego efektu.
Bardzo modnym i szykownym jest garnitur Antella, trzyczęściowy  z kamizelką, cały uszyty z szarej tkaniny w bordowo-brązową, rysowaną kratę o dużym raporcie. Szerokie, ostre klapy i  taliowany krój, idealnie podkreślają walor męskiej, sportowej sylwetki.
Łącząc garnitur z błękitną koszulą i bordowymi dodatkami komponujemy bardzo współczesną stylizację, określoną w klasycznym stylu, idealną do pracy biurowej lub na biznesowe spotkania dla mężczyzny doceniającego aktualne trendy. Zmieniając koszulę na szary lub granatowy golf otrzymujemy elegancką, ale sportową kompozycję w angielskim stylu, nawiązującą nieznacznie do klimatu lat.40.

 

 

W jesienno-zimowej kolekcji warto zwrócić uwagę na komplety (bliźniaki) złożone z marynarki i kamizelki uszyte z tej samej tkaniny. To mocny must have sezonu, wpisujący się w aktualny styl smart casual. Taki zestaw można dopełnić spodniami garniturowymi, bawełnianymi chino lub tradycyjnymi dżinsami. Dodając do kompletu półbuty monki, nadamy całej stylizacji prawdziwej klasy.
To prawdziwy must have sezonu wpisujący się w aktualny styl smart casual.

Bardzo popularne i na czasie jest noszenie kamizelki w kratę z golfem lub z koszulą, ale bez tradycyjnej marynarki. To super aktualny trend mody męskiej łączący styl sportowy z pierwiastkiem stylu klasycznego. Przeznaczony jest dla mężczyzn posiadających pewną odwagę i rozeznanie w posługiwaniu się ubiorem.
Pisząc o wzorze rysowanej kraty wspomnieć trzeba również o innych elementach męskiej garderoby, które mogą być wykonane z uwzględnieniem tego geometrycznego deseniu. To płaszcze, koszule, poszetki, krawaty, muchy,  skarpety, szale.
W sumie wybór i możliwości są duże. Od nas tylko zależy stylizacja i wybór. Pamiętać jednak wypada, że w ubiorze klasycznym nawet tym bardzo modnym – mniej znaczy więcej.

Andrzej Foder
Projektant Pawo