Sportowe buty i marynarka – dobrana para

Sportowe buty to w dzisiejszym świecie mody jeden z koniecznych elementów męskiej garderoby. I nie mówimy tu o butach do uprawiania sportu, choć takie było ich pierwotne zastosowanie, lecz o uzupełnieniu casualowej stylizacji, w której pojawia się marynarka. Następuje wówczas połączenie stylu sportowego z eleganckim, co jest bardzo na czasie i odzwierciedla zabiegany styl życia współczesnego mężczyzny. Do tej grupy butów należą trampki, tenisówki oraz sneakersy. Ich geneza jest typowo sportowa, ale z parkietów hal sportowych zostały przeniesione do codziennego użytku. Jest wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu obuwia i przeszły do klasyki gatunku jak sławne „conversy”, które jako ”zwyczajne trampki” pojawiały się na stopach koszykarzy. Zadbane i dobrze dobrane trampki mogą być świetnym wykończeniem stylizacji i świadczyć o wyczuciu oraz dobrym stylu.

_WAW3305 (Kopiowanie)Sneakersy to buty zainspirowane butami do biegania z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Modną marką z tego rodzaju obuwia jest New Balance, która stworzyła rozpoznawalny but z literą N. Adidas, Nike, Puma czy Reebok są faworytami wśród młodszej grupy – młodzieży gimnazjalnej, natomiast New Balance nie wzbudza zainteresowania nastolatków, więc osoby szukające czegoś sportowego i modowego chętnie po nie sięgają. By uniknąć zbyt sportowej stylizacji, dobrze wybrać buty o możliwie najbardziej klasycznej formie, która będzie pasowała do marynarek. Można pójść o krok dalej i założyć sportowe buty do garnituru, jednak próbując skomponować taki look, pamiętaj, że garnitur powinien mieć tzw. krój slim, czyli przylegający do sylwetki.  Bardziej casualowy charakter połączenia sportowych butów z garniturem można uzyskać, gdy garnitur będzie bawełniany, a spodnie wąskie i bez kantu.

7Oprócz sportowych butów warto mieć w szafie także dwie, trzy pary butów eleganckich niezbędnych do bardziej oficjalnych stylizacji, ale o tym informacji szukajcie w kolejnych wpisach na naszym blogu.